Kup Krešimir Ćosić

Cibona obranila naslov pobjednika SuperSport kupa Krešimir Ćosić, Borna Kapusta MVP

CEDEVITA JUNIOR – CIBONA 66-86 (18:26, 13:19, 23:17, 12:24)

Cibona je obranila naslov pobjednika SuperSport kupa Krešimir Ćosić. U reprizi prošlogodišnjeg finala momčad Josipa Sesara je bila bolja Cedevite Junior 66-86. Do pobjede je Cibonu predvodio fantastični Borna Kapusta s 27 poena i 8 asistencija kojem su zasluženo pripali pehari za najboljeg igrača i najboljeg strijelca. Cibona je na ovaj način postala rekorder po broju osvojenih kupova – devet. Zadrani su Kup osvojili osam puta, Cedevita sedam, Split je pobjednik bio pet puta, a Zagreb tri.

Prije prvog podbacivanja minutom šutnje odana je počast 16-godišnjem Toniju Vidoviću, igraču KK FSV, koji je preminuo jutros nakon što mu je u četvrtak pozlilo za vrijeme juniorske utakmice njegovog kluba i KK Zamet.

Prvo osjetljivije vodstvo imala je momčad Cedevite Junior koja je tricom Renata Serdarušića povela 9-4. Cibona je preko Borne Kapuste (3) i Lovre Mazalina (2) stigla do 9-9, a potom i povela 11-13.

Uslijedile su dvije serije. Prvo su Vitamini serijom 7-0 pobjegli na 18-13, da bi Cibosi odgovorili uraganski te s 19 poena u nizu napravili vrlo ozbiljan korak prema pobjedi (18-32). Cedevita uspijeva zaustaviti Cibonin nalet pa se na odmor između dva poluvremena otišlo s istom razlikom (31-45).

Poletjela je Cibona u trećoj četvrtini +18 (34-52) i kad se činilo da je utakmica blizu rješavanja pitanja pobjednika Cedevita Junior se približava na samo šest poena zaostatka (54-60). Razigrani Kapusta na isteku ove dionice igre zabija iz teške situacije za 54-62.

Serdarušić je na otvaranju posljednje četvrtine tricom približio svoju momčad na pet poena razlike (57-62). Uslijedio je Kapustin MVP show. Prvo je asistirao Bundoviću, a onda zabio 10 poena u nizu za nedostižnih +17 Cibone u 35. minuti (57-74). Cedevitina igra se tu potpuno raspala, a prednost protivnika raste i do +24 (59-83).

Borna Kapusta je zabio 27 poena uz 8 asistencija. Odlično ga je pratio Filip Bundovića sa 17 poena. Bio je to dvojac na čijim je leđima Cibona iznijela ovu pobjedu. Kod Cedevite Junior Jakov Mustapić je postigao 20 poena uz pet asistencija. Renato Serdaušić je dodao 10 poena uz 7 skokova.

Damir Mulaomerović, trener Cedevite Junior: „Zaslužena pobjeda Cibone, bez daljnjega. Imali smo dobro otvaranje i neke momente u trećoj četvrtini kad smo se približili na šest poena razlike, dali smo neki otpor. No, kad vidite 17 skokova više, tu smo na kraju izgubili. Kapusta je odigrao sjajnu utakmicu, Bundović nam je napravio dosta problema, dok smo mi imali dosta problema s branjenjem pick ‘n rolla s unutrašnjom igrom. Rezultat je na kraju realan, nemam što zamjeriti igračima. Možda malo više taktičke discipline, hrabrosti i energije, a osjetio se malo i umor na Simonu i Marčinkoviću. Kad se sve sumira, Cibona je danas bila bolja. Bili su puno čvršći od nas, dominirali u skoku i to je ta razlika.“

Vito Kučić, igrač Cedevite Junior: „Finale smo nažalost izgubili. Teško je igrati kad protivnička ekipa ima 17 skokova više. Pokušali smo se vratiti, ali nedostajao nam je taj ekstra trud i nismo uspjeli. Čestitke Ciboni na zasluženoj pobjedi i osvajanju trofeja. Žao mi je što u ova dva finala Kupa zaredom nismo uzeli ni jedan, ali ima još vremena, samo treba raditi.“

Josip Sesar, trener Cibone: „Kako sam i najavio nakon pobjede nad Šibenkom da trebamo limitirati Simona i Mustapića, to smo i učinili, dobro smo se pripremili i nismo im dozvolili da se razigraju ni da nam trče u leđa. Imali smo mali problem adaptacije u prvoj četvrtini , ali serija 19-0 na prelasku u drugu četvrtinu je bila sjajna, tu su najveći posao napravili Bundović i Kapusta. To su već bile naznake u kojem će smjeru otići utakmica. Treću četvrtinu je trebalo odraditi defanzivno, a posljednja četvrtina je bila samo privođenje utakmice kraju. Bili smo favoriti i bilo je bitno napraviti psihološku pripremu. Bilo je i pogrešnih rotacija, ali kontrolirali smo ritam. Puno mi je pomoglo vidjeti utakmicu koju smo u prvenstvu izgubili od njih kad je igrao Simon, a Božo Radoš i Bariša Krasić su napravili odličan posao u pripremi. Ovo je bio najteži put jedne ekipe do trofeja, od Splita, preko Zadra pa do finala s Cedevitom.“

Borna Kapusta, MVP po izboru sportskih novinara i najbolji strijelac: „Krenuli smo u utakmicu dosta dobro, dogovorili smo se da moramo krenuti obrambeno. U trećoj četvrtini su se uspjeli vratiti na par poena razlike, ali tu nam se otvorilo par zicera. Opet smo se odvojili i priveli utakmicu lagano do kraja. Osjećaj prvog trofeja je odličan, to mi je prvi seniorski. Cijela ekipa je dala sve od sebe, bacali smo se na glavu za svakom loptom, to se vidjelo i to nam se na kraju vratilo.“

Filip Bundović: „Utakmica je bila dosta fizički zahtjevna, mislim da smo kontrolirali cijeli susret, osim jednog pada od par minuta, a ključno je bilo naše zajedništvo. Borna je praktički riješio utakmicu i zasluženo smo pobijedili.“