Kup Krešimir Ćosić

SuperSport kup Krešimir Ćosić: Cibona preko Šibenke do reprize prošlogodišnjeg finala

ŠIBENKA – CIBONA 71:101 (16:18, 16:30, 21:28, 18:25)

Košarkaši Cibone su uvjerljivom pobjedom nad Šibenkom 71-101 izborili finale SuperSport kupa Krešimir Ćosić u kojem će im u nedjelju 18. veljače (20:15 sati) protivnik biti Cedevita Junior koja je u prvom polufinalnom susretu pobijedila momčad Dinama 89:75.

Šibenka je bolje otvorila susret te preko Paića i Kakara povela 7-1. Još jednom su Šibenčani bili na +6 (10-4), no tada se budi i Cibona koja predvođenja Kapustom (dvije trice) dolazi do prednosti 12-15, a nakon Radovčićeve trice i do 13-18. Cibona pri tom rezultatu propušta napad, a Pleadin tricom zatvara izjednačenu prvu četvrtinu (16-18).

Isti je igrač u prvom napadu druge četvrtine zabio za 18-18, ali Cibona u nastavku utakmice uz čvrstu obranu lakše dolazi do prilika za napadačku realizaciju te gradi lijepu prednost od 7 poena 20-27. Uslijedile su prijelomne minute utakmice. Šibenka se dva puta spustila na -5, ali nalet Sesarove momčadi nije mogla zaustaviti. Serijom 11-0 Cibosi stižu do +16 (24-40) i sa sigurne udaljenosti kontroliraju događanja na terenu.

U jednom trenutku prednost zagrebačke momčadi iznosila je ogromnih 22 poena viška 26-48, a kratko opuštanje Šibenčani koriste te do poluvremena serijom 6-0 smanjuju zaostatak na 16 poena (32-48).

Povratkom iz svlačionica Cibona novom velikom serijom, ovoga puta 12-0, gasi sve nade Šibenčane i praktički zaključuje utakmicu (32-60).

Susret je do kraja bio lišen rezultatske neizvjesnosti, ali ne i lijepih i atraktivnih poteza s obje strane. Završilo  je s okruglih 30 poena razlike (71-101). Dva statistička podatka govore o ključu Cibonine pobjede: šut za tri poena 51% i skakačka nadmoć Zagrepčana 41/27.

Cibona je imala šest igrača s dvoznamenkastim brojem poena. Kapusta je postigao 17, Perasović i Smajlagić po 14,  Radovčić 12, a Majcunić i Mazalin po 11 poena.

Kod Šibenka Paić je zabio 18, Kakar 12, Pleadin 11, a Skorić 10 poena.

Damir Milačić, trener Šibenke: „Rezultat sve govori, žao mi je što je tako ispalo. Mislim da je trebalo biti puno bolje, međutim izgorili smo previše u utakmici, iako je to bilo s dan više odmora od Cibone. Bila je i velika emotivna potrošnja što se vidjelo kod nekih igrača, a Cibona je stvarno odigrala dobru utakmicu. Ciljali smo zaustaviti njihov napadački skok i ne imati više od 10 izgubljenih lopti. No, imali smo 16 izgubljenih lopti, oni su petnaest-šesnaest puta skočili u napadu, tricama dobili samopouzdanje i rutinski dobili utakmicu. Na ovom turniru sam vidio minuse kod jačih ekipa i u datom trenutku će se u Ligi prvaka moći bolje igrati s njima. Veseli me to što moji momci odrastaju dobro, i uz ovakve utakmice će sigurno biti puno bolji već sada, a za iduću sezonu ne sumnjam. Čestitke Ciboni, zasluženo finale protiv najtežih protivnika. Ipak, mislim da je finale otvoreno i da s obzirom na energiju koju pokazuju u Cedeviti, mogu sigurno odgovoriti Ciboni i bit će neizvjesno finale. Mislim da se kroz sve ove utakmice igrala baš dobra košarka i zbog toga sam najviše sretan.“

Josip Sesar, trener Cibone: „Pomoglo nam je uvelike što smo igrali protiv njih prije petnaestak dana, igračima je još bilo svježe i sve osim prve četvrtine je ušli u našu korist. Šibenka je pružila vrlo dobar otpor, a na kraju je i Milačić više pružio priliku šibenskim mladićima pa je možda i rezultatska razlika malo nerealna. U ovoj utakmici nisam gledao rasporediti minutažu, respekt je prema Šibenki i treneru Milačiću prevelik. I inače razmišljam na način da svaki igrač sam sebi određuje minutažu na način kako igra na parketu.“

Sesar je najavio i sutrašnje veliko finale: „Igrali smo dvije utakmice s Cedevitom Junior ove godine, svi znamo da im je glavna snaga Kruno Simon. Sutra imamo pripremu za tu utakmicu, a večeras se momci trebaju dobro odmoriti. U 11 je trening pa video scouting na kojem ćemo pokazati još neke stvari za pripremu na terenu. Teško je reći što očekivati. I jedna i druga momčad su ulaskom u finale postigle neki svoj cilj. Sigurno je da može i nervoza sutra presuditi, bit će bitno otvaranje, a ja očekujem neizvjesnu utakmicu. Ovdje smo izgubili u posljednjoj utakmici protiv Cedevite, vidjet ćemo i što se dešavalo u tim trenucima kad smo loše izgledali, koja je petorka bila na parketu, na koji su način napadali, sve su to bitni detalji. Ujutro donosimo odluku kako i na koji način ćemo i napadati i braniti se.“

Borna Kapusta: „Nismo najbolje otvorili prvu četvrtinu, pustili smo ih da nam zabiju dosta laganih poena, no kad smo postigli radnu temperaturu preokrenuli smo rezultat. Kad smo se uspjeli odvojiti na desetak-petnaestak razlike, dalje je to išlo puno lakše.“

Borni je sutrašnje finale i prvo finale Kupa u karijeri: „Puno mi znači finale Kupa, to bi mi bio prvi trofej u seniorskoj košarci. No, svaka je utakmica ista, mora se ići na pobjedu. Većina toga kod Cedevite Junior ovisi o Simonu, odnosno što će on napraviti iz picka i zato je najbitnije da budemo koncentrirani u obrani i ako to uspijemo napraviti, olakšat ćemo si posao.“