Reprezentacije 🇭🇷Seniori

Hrvatska uvjerljivom pobjedom protiv Slovenije otvorila kvalifikacije za OI

SLOVENIJA- HRVATSKA 108:92 (16:31, 25:23, 27:39, 24:15)

U prvoj utakmici Olimpijskog kvalifikacijskog turnira u Ateni hrvatska košarkaška reprezentacija je pobijedila Sloveniju s uvjerljivih 108-92.

Kapitalnu prednost Hrvatska je stekla u prvoj četvrtini u kojoj je imala vodstvo 31-13. U drugu se ušlo s +15 (31-16) i pametnom igrom držalo protivnika na rezultatskoj distanci.

Luka Dončić se probudio u drugoj četvrtini, no Hrvatska je imala napadačka rješenja s kojima bi otklanjali sve slovenske prijetnje. Posebno raspoložen bio je Ivica Zubac koji je u prvom poluvremenu postigao 14 poena uz 7 skokova i 4 asistencije, a na veliki odmor se otišlo s 13 poena prednosti na hrvatskoj strani 54-41.

Zubac je zabio prve poene i na otvaranju drugog poluvremena za +15 (56-41). Slovenija se tada budi i  serijom 5-0 dolazi na ‘samo’ deset poena minusa 61-51. Bilo je to kratko daha. Hrvatska je uzvratilo snažno. Smith, Zubac i Hezonja odvode Hrvatsku na velikih +19 (67-48).

Pri tom rezultatu na 14 minuta od kraja Zubac zarađuje četvrtu osobnu. Činilo se da bi Slovenija to mogla iskoristiti, no fantastični Goran Filipović s dvije trice i košem pod prekršajem odvlači Sesarovu momčad na nevjerojatnih 21 poen prednosti 74-53.

Pri rezultatu 81-60 za Hrvatsku utakmica je prekinuta na duži vremenski period zbog bizarnog razloga, kvara sata za mjerenje napada do kojeg je došlo uslijed udara krana s kamerom u semafor. Bilo je to na 2:37 minute od kraja treće četvrtine.

Srećom, neplanirana pauza nije usporila raspoloženi hrvatski stroj. Filipović je tricom odmah dao do znanja da je Hrvatska i dalje vruća, na njegovu se raspoloženu igru nadovezao mladi centar Danko Branković, Dario Šarić je nastavio briljirati i u tren oka bilo je +25 za Hrvatsku (89-64), a s tolikom zalihom ušlo se i u završnih 10 minuta (93-68). U njoj je prednost rasla i do +29 (102-73). Završnih pet minuta utakmice protekle su u revijalnom tonu do konačnog rezultata 108-92.

Dario Šarić je odigrao kapetansku utakmicu i ostvario triple-double učinak. Postigao je 19 poena uz 10 skokova i 10 asistencija. Ivica Zubac je briljirao te za manje od 19 minuta na parketu zabio 18 poena uz 8 skokova i 5 asistencija. Goran Filipović je uz 21 poen imao 4 skoka i 6 asistencije, a tricu je gađao 6 od 7. Mario Hezonja se potpuno podredio kolektivu. Uz 12 poena 6 skokova, 8 asistencija i 3 ukradene lopte. Danko Branković je 12 i pol minuta zabio 15 poena uz po 2 skoka i ukradene lopte. Odličan je bio i Jaleen Smith koji je zabio tricu u trenutku kada su se Slovenci približili na deset poena minusa (61-51), a u pobjedu je ugradio 11 poena te po 3 skoka i asistencije.

Duga pauza zbog kvara na semaforu dodatno je skratilo vrijeme odmora i pripreme za utakmicu s Novim Zelandom koja je na rasporedu već u srijedu 3. srpnja s početkom u 16:30 sati. Prijenos je na SportKlubu i RTL2.

Podsjetimo, Hrvatska nastupa na turniru u Grčkoj u skupini A sa Slovenijom i Novim Zelandom, a križat će se sa skupinom B u kojoj su Egipat, Grčka, Dominikanska Republika. Obje skupine igraju se nadomak Atene, u Pireju. Samo pobjednik turnira će izboriti vizu za nastup na Olimpijskim igrama.  U skupini B Dominikanska Republika je pobijedila Egipat 90-77.

• 2. srpnja u 20:00 Slovenija – Hrvatska  108:92
  • 3. srpnja u 16:30 Hrvatska– Novi Zeland