Reprezentacije 🇭🇷U20

U20 reprezentacija – EP B divizije: Hrvatska poražena od Finske, sa Slovacima za četvrtfinale

HRVATSKA – FINSKA 67:78 (19:23, 13:12, 21:21, 14:13)

U utakmici trećeg kola skupine A Europskog prvenstva B divizije muška U20 reprezentacija Hrvatske je doživjela prvi poraz. Finska je slavila 67:78 i s omjerom 4-0 natjecanje u skupini završila na prvom mjestu te osigurala prolazak u četvrtfinale. Hrvatska sutra (srijeda) u 17 sati Hrvatska igra posljednji susret u skupini protiv Slovačke u kojoj joj pobjeda donosi prolazak skupine.

Finska je do pobjede protiv Hrvatske stigla zahvaljujući svom najjačem oružju – tricama. Bio je to njihov dan. Pogodili su 14 trica iz 36 pokušaja, a Hrvati tek jednu iz 21 pokušaja.

Oliver Kanden je na samom otvaranju utakmice povezao četiri trice. Hrvatska je držala priključak, no svaki puta kada je priprijetila vraćanjem u rezultatski egal Kanden bi zabio. Nakon njegove trice za 17:23 u završne tri minute prve četvrtine Hrvati su zabili još samo jednom (19:23), a Finci s tri nove trice (dvije je postigao Karhu, a jednu Vartiainen) odletjeli do +14 (19:32). Stečenu prednost zadržali su i u drugoj četvrtini nakon koje je rezultat bio 32:44. Činjenica da je hrvatska trica bila 0/7, a finska 9/21 ostavila je prostor za nadu da će u drugom poluvremenu Hrvati ipak sustići dvoznamenkasti zaostatak.

No, promjene nije bilo. Ni nakon deset pokušaja nije bilo hrvatske trice, a finska je ulazila sa svih pozicija pa je nakon pet minuta igre u trećoj četvrtini rezultat bio 42:60, nedugo iza toga i 46:65. Tada je konačno ušla prva hrvatska trica, Ivan Bogdanović je probio led nakon kojeg je krenula serija koju je pri rezultatu 53:65 zaustavio završetak treće četvrtine.

Početak četvrte ugasio je svaku nadu u povratak. Bogdanović je promašio za tri poena, a Kanden pogodio. To je potpuno rasteretilo Fince koji su u tren oka serijom 8:0 otišli na +20 (53:73). Na tri minute prije kraja Hrvatska je opet stigla na -12 (63:75) i promašila otvoren šut za tri poena. Na drugoj strani Kanden je opet zabio tricu, svoju šestu iz osam pokušaja za konačnu potvrdu finske pobjede (63:78). Preostalo vrijeme Hrvati su iskoristili za ublažavanje poraza.

Ivan Bogdanović je s 29 poena i 7 skokova bio prvo ime hrvatske reprezentacije, dok je s Oliver Kanden s 20 poena i 9 skokova predvodio Fince.